Bár a hollywoodi filmekben mindenki vakítóan fehér fogakkal mosolyog, és a hófehér fogakat ígérő “fehérítő csodákról” szóló reklámok elárasztották az online teret, ez a hétköznapi életben elég ritka. Az elszíneződött fogak elleni küzdelem azonban nem reménytelen. Mind egészségügyileg, mind esztétikailag fontos, hogy csökkentsük az elszíneződést. Ebben a cikkben ebben szeretnék segítséget nyújtani.
Milyen a természetes fogszín?
Fontos leszögezni, hogy a fogaink természetes színe sosem fehér és mindenkinek teljesen egyedi. Az alapszínt a fogsoron megjelenő sárgás, szürkés akár kékes, vöröses árnyalatok határozzak meg, ezt hatásos fogfehérítés ellenére sem lehet tovább világosítani. Kevesen tudják, de fogainkon is megfigyelhető színeltérés. Ha jobban megfigyeljük, akár két egymás melletti fogunk is lehet különböző árnyalatú. Ennek oka, hogy fogunk alapszínét a zománc és az alatta elhelyezkedő dentin határozzák meg. A dentin többnyire sötétebb, sárgás tónusú, így ez, illetve a felette elhelyezkedő zománc transzparenciája és vastagsága határozza meg a fogszínt. Idős korra megfigyelhető egyfajta „fog elsötétedés”, ez amiatt van, mert a zománc réteg megkopik és előtérbe kerül a már említett, sötétebb árnyalatú dentin. Egyes fogak jobban ki vannak téve terhelésnek emiatt előbb kopnak, illetve egyes fogaknál egyébként is vastagabb a zománcréteg.
Mitől színeződnek el a fogak?
Az elszíneződést kiváltó tényezőket két nagy csoportra oszthatjuk: megszínezik a zománc felszínét vagy egyenesen elvékonyítják azt, ezzel előidézve a sárgulást. Ahhoz, hogy elkerüljük vagy legalább csökkentsük az elszíneződést, fontos, hogy tudatosan táplálkozzunk, megóvva ezzel a zománcot. A rendszeres kávé/tea/vörösbor, savas ételek is italok vagy az erős színekkel bíró ételek rendkívül gyorsan képesek megszínezni a zománcot, ezért érdemes őket mérsékelten fogyasztani. Idetartozik még a dohányzás, és persze az elváltozások is, mint a szuvasodás vagy a fogkő, nem beszélve a mechanikai irritációról (helytelem fogmosási technika, csikorgatás, nyelv piercing). Talán evidensnek tűnik, de muszáj kiemelni, hogy a megfelelő szájhigiéné is kiemelt szerepet tölt be, ha az elszíneződés elkerüléséről van szó.
Mit tehetünk fogaink egészséges fehérségének megőrzése érdekében?
Természetesen a megfelelő fogmosás és alapos szájhigiéné elengedhetetlen ennek érdekében, de nem állhatunk itt meg. A rendszeres fogászati kontroll vizsgálat és az alapos, professzionális fogtisztítás fél évente erősen javallot. A fent említett, színező hatású ételek és italok mérsékelt fogyasztásával is jócskán megőrizhetjük fogaink természetes színét, de persze, nincs tiltásról szó. Elfogyasztásuk után már a sima vízzel való öblögetés is sokat segíthet. Mindig felmerülő kérdés, hogy vajon milyen fogkrémmel mossunk fogat, mely választás lehet a tökéletes. Sokan tartanak a fluoridos fogkrémektől, azonban valós félnivalónk nincs ezekkel kapcsolatban. A fluorid egy természetben megtalálható vegyület, amely jelen van a vízben, a földben, növényekben, állatokban és bennünk emberekben is. Fogzománc védő hatásának hála jó szolgálatot biztosítanak a fluoridos fogkrémek a fogszín megőrzése érdekében. Vannak esetek, amikor annyira el van színeződve a fog, hogy fogfehérítést alkalmazunk. Az internet tele van otthoni fogfehérítő praktikákkal, azonban ezek alkalmazását nem ajánlom, sokszor jóval nagyobb gondot okozunk vele, mint hasznot. Éppen ezért, ha fehéríteni szeretné fogait, mindenképp szájhigiénés szakember által végezze el, az előzetes konzultáció után.